Úvod / Články / JOURNAL EXCLUSIF blog / K myšiemu chvostu…
Tlačiť

K myšiemu chvostu…

August u mňa znamená moje obľúbené výpravy za myším chvostom...

K myšiemu chvostu…

Prečo milujem túto rastlinku, aj vzácny a výnimočný esenciálny olej z Myšieho chvosta?

Lebo tá bylinka mi je blízka a sympatická od nepamäti - zbieram ju a suším, pripravujem z nej nálev, obklady aj kúpele. Lebo mi pripomína detstvo strávené na lúkach a voňavých povalách. Lebo jej silica mi neodolateľne krásne vonia. Lebo ma o sebe presvedčila hneď, ako som po nej siahla... Lebo je spojená s legendami a dávnymi časmi - a to ja veľmi rada...

Rebríček - Myší chvost je rastlina spojená s krvou. Je majstrom tíšenia, sceľovania a hojenia rán, zastavuje krvácanie rôzneho pôvodu. Spája sa s menom Achilla, ktorý bol podľa legiend aj vynikajúci liečiteľ a rany svojich bojovníkov liečil práve rebríčkom. A keďže rastie všade na svete, vždy bol po ruke. Liečil a hojil na výprave do Tróje či Svätej Zeme, aj vo dvore pracovitého človeka. Nuž, vojny neboli iba o víťazstvách a prehrách, zbraniach a kráľoch... Odhliadnuc od pomenovania, ktoré získal ako "bylinka bojovníkov", myší chvost pomáha najmä nežnému ženskému pokoleniu. Zosobňuje silu, odvahu a pokoj. Hoci má táto bylinka moc bojovníka, mimochodom - skúste ju odtrhnúť, je stvorená pre ženy, podporuje ich fyzické telo a vyrovnáva cyklus a dodáva oporu zraniteľnej aj zranenej duši.

Rebríček tiež nepochybne patril medzi dôležité magické a ochranné byliny. V kultúrnom kontexte stredovekej Európy je rebríček jednou z deviatich čarovných bylín a nesmel chýbať v magických nápojoch. Používal sa na veštenie v rámci ľúbostnej mágie, ale aj vo veštbách starovekej Číny.

A čo prináša myší chvost nám? Pôsobí na pokožku, pomáha pri problémoch s menštruáciou, pomáha liečiť genitourinárny sytém, podporuje cievy, je protizápalový v širokom slova zmysle. V oblasti psychiky vyrovnáva emócie. Viac než takto stručne nájdete na tomto mieste.

Zuzana.

Niečo na čítanie

Neroli - kvet pomarančovníka horkého

Neroli - kvet pomarančovníka horkého

...nesie meno talianskej princeznej, ktorej každý krok bol sprevádzaný vôňou Neroli... (Citrus aurantium var. amara)

Medovka lekárska

Medovka lekárska

"Elixír života" ako ju nazval slávny Paracelsus... (Melissa Officinalis)

Marhuľové jadrá - rastlinný olej

Marhuľové jadrá - rastlinný olej

"Tekuté slnko" - za studena lisovaný čistý rastlinný olej (Prunus armeniaca) - pre žiarivú pokožku...

Harmanček rímsky

Harmanček rímsky

Rastlinka egyptského boha Slnka... (Anthemis nobilis)