Úvod / Články / MEA AROMATERAPIA blog / Aromaterapia, bio kozmetika a deti
Tlačiť

Aromaterapia, bio kozmetika a deti

Ako sa starať o pokožku a zdravie dieťatka organickým spôsobom? Aká bio kozmetika a čo z aromaterapie je vhodné a potrebné pre bábätká a deti... + aké koncentrácie esenciálnych olejov sú vhodné...

Aromaterapia, bio kozmetika a deti

Rozhodne dajte prednosť prirodzenému a prírodnému spôsobu starostlivosti o zdravie a pohodlie vášho dieťatka. Pripravili sme pre vás zopár riadkov, ktoré vám pomôžu zorientovať sa vo svete bio prípravkov, biokozmetiky - ako sa starať o pokožku - dôležitú ochrannú bariéru organizmu a zdravie dieťatka bio spôsobom - vhodnou bio kozmetikou a aromaterapiou.

AROMATERAPIA + Bábätká = NEBEZPEČENSTVO???

Bábätká a deti sú veľmi krehké bytosti. Bolo by teda pre ich zdravie lepšie, ak by sme esenciálne oleje nepoužívali? Naopak, určité esenciálne oleje sú prospešné maličkému a vyvíjajúcemu sa organizmu, musia však byť jemné, bezpečné a účinné. A hlavne musia byť používané správne!

Pravidelné používanie esenciálnych olejov v domácnosti, pri masáži, v kúpeli, v rozprašovači a spreji, difuzéri či aromalampe sú ohromnou formou prevencie a často pomôžu vyhnúť sa infekčným ochoreniam, či ďalšiemu šíreniu infekcie.  Pri pohybe v detskom kolektíve, na ihrisku a pod. sa nie vždy dá vyhnúť nákaze - aromaterapia značne pomáha zvládať nepohodlie pri chorobe, poskytuje úľavu od symptómov, bojuje proti vírusom a baktériám, často zabraňuje sekundárnym infekciám a napomáha rýchlemu zotaveniu. No a samozrejme je stvorená na rôzne poranenia, modriny, škrabance, štípance, drobné popáleniny, ktoré sú bežnou a neoddeliteľnou súčasťou detstva.

Detský organizmus nezaťažený toxínmi výnimočne dobre prijíma prírodné spôsoby terapie ako možnosť podpory vlastnej liečivej sily. Avšak! Nikdy sa nepokúšajte liečiť vážne ochorenia a úrazy iba pomocou aromaterapie! Takéto prípady si vyžadujú lekárske ošetrenie!

Produkty pre deti a bábätká v OrganicDay.sk boli vyberané podľa týchto princípov:

 • BEZPEČNOSŤ
 • PRIRODZENOSŤ
 • pre RADOSŤ
 • s ohľadom na KONKRÉTNE POTREBY - drobné, ale nepríjemné problémy typické pre krásne, ale náročné obdobie detstva (zapareniny, problémy so spánkom, nepokoj, imunita, citlivá, suchá pokožka, atopický ekzém, prerezávanie zúbkov, tráviace nepohodlie, bolesti bruška, koliky...)

(!Vzhľadom na množstvo nekvalitných a bezcenných produktov na trhu, ktoré predajcovia neprávom označujú ako prírodná/bio kozmetika, máme pochybnosti o dosiahnutí žiadaného efektu v prípade použitia takýchto výrobkov.)

Aromaterapia u detí až od 3. mesiaca veku! Ak nie je uvedené inak. Existuje skupina esenciálnych olejov pre deti absolútne nevhodných, tu uvádzame len EO pre deti bezpečné a vhodné.

Vhodným rastlinným olejom (napr. mandľovým, marhuľovým) bez pridania esenciálnych olejov je možné masírovať už od narodenia. Takýto olej musí byť kvalitný, 100%, prírodný, nerafinovaný. Tvrdenie, že rastlinné oleje upchávajú póry je mýtus, obrovský omyl a neinformovanosť! Upchávanie pórov spôsobujú produkty na báze minerálnych olejov (ropy), ale nie kvalitné rastlinné oleje. Na druhej strane, bežné rastlinné oleje (ktoré dostanete aj v lekárňach), a ktoré prešli rafináciou, stratili svoj terapeutický potenciál a stali sa bezcenným "mŕtvym" materiálom.

Esenciálne oleje u detí do 1 roka riedime v minimálnej koncentrácii, to znamená:

 • masáž a natieranie: max. 1 kvapka EO na 1hlbokú polievkovú lyžicu kvalitného rastlinného oleja
 • kúpeľ: stačí 1 kvapka na vaňu pre bábätká, rozpustiť v hydrofilnom oleji, alebo vhodnom bio kúpeľovom produkte pre deti.
 • difuzér: 3 kvapky do vody. Odporúčame použitie difuzéra namiesto aromalampy, prečo? sa dozviete na tomto mieste.
 • aromalampa: asi 10 minút . 1 kvapka do vody.

Pre väčšie deti stále nízka koncentrácia:

 • masáž a natieranie: max. 3 kvapky na 1hlbokú polievkovú lyžicu rastlinného oleja
 • kúpeľ: na každý rok dieťaťa 1 kvapka. Maximálne množstvo pre väčšie deti sú 4 kvapky. Akútne stavy (prechladnutie a pod.) až 6 kvapiek na kúpeľ u väčších detí. (EO vo vode nerozpustné - riediť v hydrofilnom oleji, alebo v šálke plnotučného mlieka, či lyžici medu. Tak naliať do kúpeľa).
 • difuzér: 3 kvapky do vody (30 minút)
 • aromalampa: nechať zapálenú asi 10 minút, od 3 rokov a aj u dospelých max. 30 minút. Na každý rok dieťaťa 1 kvapka, Maximálne 5 kvapiek do vody do 15 rokov.

Doplňujúce informácie: Aromaterapia, Bezpečnosť užívania esenciálnych olejov. V prípade akýchkoľvek otázok, nejasností, potreby bližších informácií a podrobností neváhajte využiť nasledujúce fórum, alebo Kontakty.

Riešenie a pomoc pri jednotlivých problémoch hľadajte v našej Biolekárničke

 

 

 

Niečo na čítanie

Neroli - kvet pomarančovníka horkého

Neroli - kvet pomarančovníka horkého

...nesie meno talianskej princeznej, ktorej každý krok bol sprevádzaný vôňou Neroli... (Citrus aurantium var. amara)

Medovka lekárska

Medovka lekárska

"Elixír života" ako ju nazval slávny Paracelsus... (Melissa Officinalis)

Marhuľové jadrá - rastlinný olej

Marhuľové jadrá - rastlinný olej

"Tekuté slnko" - za studena lisovaný čistý rastlinný olej (Prunus armeniaca) - pre žiarivú pokožku...

Harmanček rímsky

Harmanček rímsky

Rastlinka egyptského boha Slnka... (Anthemis nobilis)