Aromaterapia

O základných princípoch aromaterapie a spôsoboch aplikácie...

Aromaterapia

Princíp aromaterapie spočíva v používaní esenciálnych olejov – rastlinných vonných výťažkov na podporu telesného aj duševného zdravia, pohody a pestovanie pokožky a celkovej krásy. Esenciálne oleje posilňujú prirodzené liečivé procesy v organizme, majú potenciál doplniť liečbu mnohých ochorení a zdravotných problémov. Táto prirodzená metóda je postavená na aktivite biochemických molekúl esenciálnych olejov, závisí od konkrétneho druhu a vášho želania relaxovať, upokojiť a uvoľniť, či naopak povzbudiť a revitalizovať, regenerovať , vyčistiť, zahojiť.
Použitie aromaterapie má značný pozitívny efekt prostredníctvom masáže, kúpeľa, inhalácie a samozrejme kvalitnej pleťovej a telovej kozmetiky. Na vaše telo pôsobí cez kožu a prostredníctvom dýchacích ciest, takto sa účinné látky dostávajú do krvného obehu (vnútorné orgány) a k mozgovým centrám (duševný stav a emócie). Aromaterapiu môžete užívať pre radosť, aj ako podpornú terapiu - v tom prípade je dôležité dodať, že je terapiou holistickou, t.j. berie do úvahy fyzickú aj duševnú a emocionálnu stránku konkrétneho človeka a je dobré obrátiť sa na kvalifikovaného odborníka a poradiť sa ohľadom vhodného výberu a spôsobu aplikácie.

Prečítajte si o esenciálnych olejoch, tu nájdete aj odpoveď na otázku, ako kúpiť kvalitný, a teda bezpečný esenciálny olej.

Bežné spôsoby aplikácie:

  • Inhalácia - aromalampa: 4-8 kvapiek do vody, aromalampu nechávame zapálenú najviac 30 minút.
  • Inhalácia - priame vdychovanie: 2-3 kvapky pridať do horúcej vody a so zavretými očami zhlboka vdychovať nosom, hlavu prikryť osuškou (pri respiračných ochoreniach)
  • Kúpeľ: maximálne 8 kvapiek EO, niektoré sa v kúpeli neodporúčajú používať (poraďte sa s odborníkom). Pred kúpeľom je potrebné EO rozpustiť vo vhodnom nosiči (vo vode sú EO nerozpustné) - najlepšie v hydrofilnom oleji (vytvára s vodou emulziu a je veľmi príjemný na pokožku), v rastlinnom oleji (ten sa nedá dokonale premiešať s vodou), alebo jednoducho v mede, či šálke plnotučného mlieka a nalejte do kúpeľa (jednoduché a pre pokožku výživné riešenie).
  • Sauna: vhodné Eukalyptus, Čajovník, Borovica (čistia a detoxikujú) - 2 kvapky EO na 600ml vody - zmiešajte, a až tak umiestnite k zdroju tepla.
  • Masážny olej: 3-9 kvapiek na 1-2 PL kvalitného rastlinného oleja (u malých detí používať iba vhodné EO až od 3 mesiacov, a to v minimálnej koncentrácii, čo je 1kvapka na 1 hlbokú polievkovú lyžicu kvalitného rastlinného oleja. Samotný rastlinný olej však možno používať už od narodenia), dobre pretrepať.
  • Ďalšie spôsoby: ako súčasť pleťových krémov a masiek, vo zvlhčovačoch vzduchu, v parfémoch, na textile...

Niečo na čítanie

Neroli - kvet pomarančovníka horkého

Neroli - kvet pomarančovníka horkého

...nesie meno talianskej princeznej, ktorej každý krok bol sprevádzaný vôňou Neroli... (Citrus aurantium var. amara)

Medovka lekárska

Medovka lekárska

"Elixír života" ako ju nazval slávny Paracelsus... (Melissa Officinalis)

Marhuľové jadrá - rastlinný olej

Marhuľové jadrá - rastlinný olej

"Tekuté slnko" - za studena lisovaný čistý rastlinný olej (Prunus armeniaca) - pre žiarivú pokožku...

Harmanček rímsky

Harmanček rímsky

Rastlinka egyptského boha Slnka... (Anthemis nobilis)