Úvod / Články / MEA AROMATERAPIA blog / Aromaterapia a esenciálne oleje
Tlačiť

Aromaterapia a esenciálne oleje

O podstate esenciálnych olejov a o tom, ako kúpiť skutočný esenciálny olej...

Aromaterapia a esenciálne oleje

Prečítajte si aj o základných princípoch aromaterapie a spôsoboch aplikácie

Esenciálne oleje (EO)– tiež éterické oleje alebo aromatické oleje, získavajú sa z rastlinných silíc, ktoré určité druhy rastlín vylučujú. Deje sa tak rôznymi spôsobmi, závisí od druhu rastliny: destiláciou, lisovaním za studena, maceráciou a následnými úpravami, extrakciou organickými rozpúšťadlami...

Kvalitné a poctivé spracovanie rastlinného materiálu si vyžaduje úsilie, čas a rôzne množstvo spracovávaného materiálu, preto sa ceny pravých EO rôznia a existuje skupina vzácnych EO získaných veľmi náročnou cestou. Lacné, synteticky vyrobené a upravované EO neodporúčame a už vôbec sa nesmú brať na ľahkú váhu! Sú to látky rizikové alebo v lepšom prípade neúčinné! Aj slovo „prírodne identický“ znamená „syntetický“, okrem rizika takýto produkt nie je schopný nahradiť zloženie a účinok skutočného EO, nech by sa naň akokoľvek podobal a nenesie energiu, akú poskytuje len skutočná príroda.

EO pozostávajú z ohromného spektra biochemických molekúl, ich nenapodobiteľná kombinácia určuje charakter EO. Jedným zo znakov kvalitného esenciálneho oleja a seriózneho dodávateľa je analýza biochemického zloženia esenciálneho oleja.

Kvalitné esenciálne oleje obsahujú ohromné množstvo aromatických molekúl, ktoré majú schopnosť preniknúť do vrstiev pokožky hlbšie, a teda s poznateľným efektom a výsledkom - terapeutickým aj kozmetickým (na rozdiel od väčšiny chemických substancií, ktoré obsahuje obyčajná kozmetika). Esenciálne oleje majú úžasné vlastnosti  a efekt v starostlivosti zdravie a o pleť - používané správne a pravidelne zdokonaľujú zdravie pokožky a podporujú prirodzenú krásu.

EO sú látky prchavé, vo vode nerozpustné, preto je ich potrebné pred aplikáciou rozpustit:

  • v tuku – v rastlinnom oleji, neutrálnom krémovom, či gélovom základe, v prípade kúpeľa v hydrofilnom oleji (tu stačí aj plnotučné mlieko, med).
  • v prírodnom íle - ako prísada do kúpeľa, pri príprave pleťovej masky, obkladu (platí pravidlo, že najprv zmiešame EO s ílom, až potom s vodou)
  • v minerálnej soli - ako prísada do kúpeľa.
  • iba niektoré sa v špeciálnych prípadoch používajú neriedené (poraďte sa s odborníkom).

Ako nakupovať EO?
Používanie EO je z nášho pohľadu delikátna záležitosť, preto si dávajte pozor u akého dodávateľa a výrobcu nakupujete. Často sa stáva, že ani sám predajca netuší, čo predáva - lacnú napodobeninu, alebo odpadový materiál predstavuje ako esenciálny olej!!! Všímajte si etikety, dobrá značka bezpodmienečne musí uvádzať:
• celý názov rastlinného pôvodcu EO
• latinský botanický názov
• spracovaná časť rastliny
• prípadne biochemické zloženie

O bezpečnosti užívania esenciálnych olejov

Niečo na čítanie

Neroli - kvet pomarančovníka horkého

Neroli - kvet pomarančovníka horkého

...nesie meno talianskej princeznej, ktorej každý krok bol sprevádzaný vôňou Neroli... (Citrus aurantium var. amara)

Medovka lekárska

Medovka lekárska

"Elixír života" ako ju nazval slávny Paracelsus... (Melissa Officinalis)

Marhuľové jadrá - rastlinný olej

Marhuľové jadrá - rastlinný olej

"Tekuté slnko" - za studena lisovaný čistý rastlinný olej (Prunus armeniaca) - pre žiarivú pokožku...

Harmanček rímsky

Harmanček rímsky

Rastlinka egyptského boha Slnka... (Anthemis nobilis)