Úvod / Články / JOURNAL EXCLUSIF blog / Ayurveda a koruna krásy - vlasy…
Tlačiť

Ayurveda a koruna krásy - vlasy…

Starajte sa o svoje vlasy od úplnej podstaty a naozaj...

Ayurveda a koruna krásy - vlasy…

Na úvod zopár postrehov a porovnaní  - ako starostlivosť o vlasy vníma Indka a ako Európanka:

Indka sa o svoje vlasy stará presne ako o živú kvetinu - na pamäti má v prvom rade "pôdu a korienky", čiže pokožku hlavy s vlasovými korienkami. Ak je pôda bohatá na živiny, korienky ich môžu čerpať, sú plné sily a zdravia a taká je celá rastlinka. Preto správna Indka začína od poctivej masáže pokožky: ošetruje ju výživnými olejčekmi a mocnými rastlinnými macerátmi, zabezpečuje jej hydratáciu a dôkladne stimuluje rast zdravých a krásnych vlasov.

Typická Európanka vníma v prvom rade estetickú stránku, ale pripomína to túžbu po víťaznom finále bez poctivej prípravy. Nešetrné umývanie vlasov penivými detergentmi a styling plný chémie veľmi často vyberajú krutú daň v podobe narušenej pokožky vlasovej časti, napokon oslabených, krehkých a presušených vlasov. Na začiatku sa zdá, že všetko je v poriadku, hrebeň sa vďaka silikónovým ingredienciám krásne kĺže, vlasy odrážajú svetlo... Výsledok po čase? Zhoršenie stavu pokožky, oslabené korienky, problémy s vlasmi a namáhavá starostlivosť.

Aké sú legendárne, efektívne a najčastejšie používané rastliny tradične rešpektované ayurvedou a obdivované a cenené dokonca za hranicami jej pôsobenia? Sústredíme sa na oblasť vlasovej starostlivosti:

Sezam (Sesamum indicum) - za studena lisovaný olej zo sezamových semienok má výborné penetračné vlastnosti - skvele preniká do pokožky,  zmäkčuje ju a regeneruje. Preto je výborný na podráždenú a olupujúcu sa suchú pokožku, vyživuje a hydratuje pokožku aj vlasy, pomáha predchádzať tvorbe lupín.

Bhringaraj (Eclipta alba) - "vládne vlasom", ayurvédskou medicínou považovaná za jednu z najlepších byliniek pre vlasy: podporuje ich rast, posilňuje ich, dodáva im nádhernú sýtu tmavú farbu a lesk, eliminuje šedivenie a proces vypadávania vlasov, plešatenie.

Amla (Embilika officinalis) - "indický egreš", amalaki - prášok sa získava zo stromu Embilika lekárska, obsahuje množstvo vitamínu C, vyznačuje sa silným antioxidačným pôsobením, má adstringentné účinky, vyhladzuje, stimuluje vlasové korienky, obmedzuje tvorbu lupín, pôsobí proti vypadávaniu vlasov, zanecháva vlasy hebké, lesklé a pokožku (v ayurvede aj nechty a ústnu dutinu, ďasná...) čistú a zdravú. V ayurvédskej medicíne je amla považovaná za jeden z najsilnejších  "omladzujúcich" prostriedkov.

Neem - nimba (Azadirachta indica), krásne kvitnúca nazývaná aj "perzský orgován". V Indii je Neem považovaný za posvätný strom s liečivými vlastnosťami, používajú sa listy, kôra (prášok), semená (olej lisovaný za studena). Napokon existuje množstvo vedeckých štúdií, ktoré hovoria o Nimbe a o tom, aké má mimoriadne antiseptické a dezinfekčné vlastnosti (mikróby, plesne, parazity), pôsobí adstringentne, hojivo a protizápalovo. V ayurvedskej medicíne sa používa na detoxikáciu organizmu a prečistenie krvi, keď problémy ústia do zápalových procesov prejavujúcich sa na pokožke a slizniciach. Reguluje tvorbu a sekréciu mazu, preto je okrem iného aj vhodným prostriedkom starostlivosti o mastnú a zapálenú pleť s akné. Vo všeobecnosti je vhodná na posilnenie ochrany zdravej pokožky, a tiež na ošetrenie poškodenej (lupiny, ekzém, alergie, poranenia, mykózy, infekčné kožné ochorenia - kiahne..., vši). To isté platí pri vlasoch - nimba má upokojujúce pôsobenie, pomáha v boji proti lupinám a zmierňuje svrbenie.  Jej antiseptické vlastnosti ju predurčujú za výborný odpudzujúci prostriedok proti všiam.

Tulsi (Ocimum sanctum) - posvätná bazalka, má antiseptické, protizápalové a adstringentné účinky - čistí a upokojuje pokožku, zbavuje ju toxínov, bojuje proti lupinám aj proti nadmernej produkcii mazu.

Reetha (Sapindus mukorrosi) - plody stromu mydlového orecha, ktoré sú prirodzene bohaté na saponíny, účinne, ale mimoriadne jemne odstraňujú nečistoty a prebytočný maz. Výborná alternatíva šampónov! Vlasy ostávajú čisté, hebké a lesklé, bez problémov s rozčesávaním, či elektrizovaním. Reetha má navyše antiseptické vlastnosti, čo je veľmi nápomocné pri odstraňovaní problémov s lupinami a liečbe kožných infekcií.

Sladké drievko (Glycyrrhiza glabra) - v ayurvede známe ako prášok získaný z koreňa rastlinky s posilňujúcim, regeneračným a omladzujúcim účinkom. Sladké drievko je rastlina spokojnosti a harmónie, zlepšuje pokožku, vlasy, hlas, zrak... Aktívne látky v ňom obsiahnuté majú silný protizápalový a antialergický účinok, čo sa využíva v prípade kožných alergií, ekzémov, dermatitíd. Ďalej obsahuje flavonoidy známe pre svoje antioxidačné schopnosti namierené proti pôsobeniu voľných radikálov a peroxidácii lipidov.

Shikakaï (Acacia concinna) - "ovocie pre vlasy", prášok z plodov indického kríka je bohatý na saponíny, čistí pokožku a vlasy, ktoré zanecháva jemné, ľahko rozčesateľné, hodvábne hebké a plné života. Je tiež tradičným prostriedkom proti tvorbe lupín  Stimuluje rast vlasov a je výbornou alternatívou šampónov, hodí sa pre všetky typy vlasov.

Brahmi (názov aj pre: Gotu kola, aj pre Bacopa monnieri - "vodný yzop", odlišné bylinky). Krv čistiaca bylina používaná v ayurvede, účinkuje proti predčasnému starnutiu, vypadávaniu vlasov, pomáha pri kožných problémoch a pod... Ak máme na mysli konkrétne Gotu Kola (Centella asiatica), tak je navyše silne hojivá a regenerujúca, s mimoriadne významným anti-aging pôsobením.

Ibištek (Hibiscus rosa - sinensis) krásny kvet v hinduizme spojený s uctievaním ženského božského princípu (Dévi, Shakti). Extrakt z ibištekových kvetín je schopný chrániť pred pôsobením UV žiarenia, stimuluje rast vlasov a pôsobí proti lupinám.

V ayurvédskej medicíne je s prihliadnutím na celkový zdravotný stav a problémy pacienta užívaných množstvo byliniek, ktoré v súvislosti s podporou celkovej vitality pôsobia aj na rast zdravých a silných vlasov (Bibhitaki, Fo-ti, Gokšura...)

Zuzana.

 

 

 

Niečo na čítanie

Neroli - kvet pomarančovníka horkého

Neroli - kvet pomarančovníka horkého

...nesie meno talianskej princeznej, ktorej každý krok bol sprevádzaný vôňou Neroli... (Citrus aurantium var. amara)

Medovka lekárska

Medovka lekárska

"Elixír života" ako ju nazval slávny Paracelsus... (Melissa Officinalis)

Marhuľové jadrá - rastlinný olej

Marhuľové jadrá - rastlinný olej

"Tekuté slnko" - za studena lisovaný čistý rastlinný olej (Prunus armeniaca) - pre žiarivú pokožku...

Harmanček rímsky

Harmanček rímsky

Rastlinka egyptského boha Slnka... (Anthemis nobilis)