Úvod / Články / HERBARIUM / Bambucké maslo
Tlačiť

Bambucké maslo

Karité, alebo aj Shea butter - (Butyrospermum parkii)

Bambucké maslo

Na západnom pobreží Afriky  je maslo Karité (domorodý názov) už stáročia všeliekom a pilierom tradičnej medicíny.  Získava sa lisovaním za studena  z jadier plodov tajomného a čarovnými bájami opradeného stromu Shea  (odtiaľ názov  „Shea butter“). Tvrdí sa,  že si ho nechala dovážať, pokiaľ ide aj o kozmetiku tradične známa a spomínaná Kleopatra, v severnej Afrike sa zachovali písomné zmienky o pôsobení bambuckého masla a nemohli si ho nevšimnúť aj cestovatelia a bádatelia, ktorí prinášali správy o tomto zázraku do Európy.

     Má úžasnú schopnosť zjemňovať pokožku a ak sa dotknete originálneho Karité, uchváti vás svojou štruktúrou. Tradične zlepšuje odolnosť pokožky, má protizápalové účinky, preto sa okrem skrášľovania používa v tradičnej medicíne napr. pri svalových bolestiach, ošetrovaní reumy a rýchlemu hojeniu ranky po odstrihnutí pupočnej šnúry. Africkí novorodenci sú tradične masírovaní kvôli odolnosti pokožky a zlepšeniu svalového tonusu. Regeneruje bunky a kapiláry (vitamín A, E), iným slovom hojí popraskanú kožu. Bohato vyživuje a hoci sa vám môže zdať, že zanechá mastný pocit,  pokožka ho nádherne vstrebáva a ostáva hydratovaná a elasticky vláčna.  Keďže má rovnaké vlastnosti ako sébum, podporuje samoregulačné schopnosti pokožky. Poskytuje úľavu pri podráždení, svrbení, po depilácií.

     Tvorí základ mnohých kvalitných krémov a vyživuje suché vlasy a tiež sa používa na skvelé masáže. A vedeli ste, že bambucké maslo obsahuje prirodzený UV filter?   Chráni v lete, ale aj pre zimou a mrazom, vodou (pred plávaním, ošetruje po). Je nenahraditeľné pri ošetrení spálenín a omrzlín, urýchľuje hojenie rán vôbec,  má fantastické účinky v starostlivosti o strie, o pokožku novorodencov.
Okrem masla strom Shea poskytuje ďalšie suroviny s liečivým účinkom – kôra (antitusikum), koreň a listy (tráviace orgány a metabolizmus), kvety (typický med)

Karité - bambucké maslo zabezpečuje vláčnosť, elasticitu a hebkosť pleti, v konkrétnych prípadoch to znamená:

  •     prevencia strií
  •     starostlivosť o detskú pokožku
  •     ochrana a hydratácia pokožky celého tela
  •     ochrana podráždenej a citlivej pleti
  •     ochrana a výživa suchých vlasov
  •     upokojenie pleti po holení a depilácii
  •     ochrana pleti pred a po pobyte vo vode a v extrémnych podmienkach chladu či tepla (sauna)
  •     ochrana pokožky pred a po slnení - predlžuje opálenie

Podľa niektorých zdrojov je použitie karité masla obmedzené u ľudí s alergiou na orechy, v skutočnosti záleží na kvalite tejto suroviny. Existuje 5 stupňov kvality, preto si výrobcu a dodávateľa vášho bambuckého masla starostlivo vyberajte. Bambucké maslo v OrganicDay je prvotriedne africké maslo so skvelými vlastnosťami.

Niečo na čítanie

Neroli - kvet pomarančovníka horkého

Neroli - kvet pomarančovníka horkého

...nesie meno talianskej princeznej, ktorej každý krok bol sprevádzaný vôňou Neroli... (Citrus aurantium var. amara)

Medovka lekárska

Medovka lekárska

"Elixír života" ako ju nazval slávny Paracelsus... (Melissa Officinalis)

Marhuľové jadrá - rastlinný olej

Marhuľové jadrá - rastlinný olej

"Tekuté slnko" - za studena lisovaný čistý rastlinný olej (Prunus armeniaca) - pre žiarivú pokožku...

Harmanček rímsky

Harmanček rímsky

Rastlinka egyptského boha Slnka... (Anthemis nobilis)