Úvod / Články / Dobré vedieť... / Čistenie pleti a biokozmetika
Tlačiť

Čistenie pleti a biokozmetika

Prvý a podstatný krok starostlivosti o pleť, ktorý nemožno zanedbávať a podceňovať - biokozmetika / organická kozmetika uznáva zdraviu bezpečné a kráse prospešné princípy čistenia pokožky, bez dráždenia, s cieľom vytvoriť ideálny stav.

Čistenie pleti a biokozmetika

Čistenie pleti je alfou a omegou každodenného rituálu starostlivosti o pokožku a je súčasťou dvoch krokov - čistenie pleti ráno a odstránenie líčidiel a nečistôt  večer. Čistenie kvalitnou biokozmetikou predstavuje efektívny posun a riešenia v spomínanej starostlivosti.

Voda nestačí! Ranné čistenie pleti nie je výmyslom a zbytočnosťou, a ani luxusom. Logicky nasleduje fyziologické procesy prebiehajúce počas spánku - regenerácia tkaniva a vylučovanie odpadových produktov látkovej premeny prebiehajúcej v tele. Inými slovami, po zobudení je povrch pokožky plný odumretých buniek a vylúčených toxínov, ktoré treba dôkladne odstrániť a umožniť čistej pleti dýchať a prijímať nasledujúce ošetrenie. Čistením a jemnou masážou dochádza k povzbudenie toku energie, lymfy, krvi, k udržaniu harmonického stavu a prirodzených funkcií kožných buniek - k správnemu vylučovaniu mazu, k prirodzenej obranyschopnosti, bez toho, aby bola pokožka premastená, alebo naopak suchá, precitlivelá. Od narušenia harmónie v dôsledku nesprávneho čistenia a nečistenia = zanesenia pleti, nie je ďaleko k problému.

A čo večer? Základné pravidlo: lenivosť, nedôslednosť a zanedbaná práca sa nevypláca! Čas a rozpočet  - "všetko v jednom, hlavne rýchlo" - šetriace produkty tu nemajú miesto:

 • nepoužívajte odličovacie obrúsky
 • tzv. dvojité čistenie je dôležité: najprv odlíčiť, potom vyčistiť. Až tak bude pleť dokonale čistá. Na tomto mieste nie je dobré robiť kompromisy... Ako vyzerá v praxi  "DOUBLE CLEANSING": nedôslednosť a lenivosť sa nevypláca - myslieť si, že jedným ťahom odlíčená pleť je zároveň aj čistá, nie je správne. Najmä nie u problematickej pleti. Dvojité čistenie znamená pleť: 1. odlíčiť (čistiaci balzam, micelárna voda, fluid...), 2. vyčistiť (pena, gél, pleťové mydlo... + voda) – a teda dôkladne a do hĺbky odstrániť maz, baktérie, nečistoty. Správne čistenie nesmie pleť vysušiť, ani nechávať zbytky.
 • produkt, ktorý zároveň odlíči aj vyčistí? Áno, ale opäť - aspoň na dvakrát!
 • pleť nedrhnúť a nepoužívať horúcu vodu
 • čistú pleť ošetriť vhodným tonikom, hydrolátom, až tak ošetriť sérom, fluidom, krémom, olejčekom... TONIZÁCIA a použitie správnej pleťovej vody je neoddeliteľnou súčasťou kvalitnej starostlivosti o pleť: zatiaľ čo odličovací a čistiaci produkt pomáha uvoľniť póry, viazať nečistoty a čistiť do hĺbky, tonikum s absolútnou istotou dokončí čistenie, vyčistené póry krásne stiahne a vyhladí pleť. Až takto je pripravená na dalšie ošetrenie, hydratáciu a výživu... Rozhodne nevynechávajte tento krok, mimochodom "must-have" japonských žien.

Biokozmetika /organická kozmetika rešpektuje princíp posilnenia prirodzených schopností kožných buniek. Správne čistenie pleti nemá nič spoločné s agresívnymi syntetickými a chemickými látkami (rozpúšťadlami a kyselinami), aké sa často vyskytujú v bežnej kozmetike. Tiež konzervačné látky (parabeny, propylenglycol, PEG a pod...) spôsobujú začarovaný kruh kožných problémov, dráždenie pokožky, sčervenanie, šupinky, prílišné a kontraproduktívne odmastenie pokožky a následné nadmerné vylučovanie mazu a paradoxné upchávanie pórov... Správny výber produktu organického pôvodu, resp. kvalitná biokozmetika riešia neuveriteľné množstvo zdravotných aj estetických prípadov a kozmetických predsudkov vzniknutých na základe prekvapivo nesprávnej starostlivosti o pleť.

Kvalitné produkty biokozmetiky / organickej kozmetiky určené na čistenie pleti obsahujú výlučne látky prírodného, organického, hlavne rastlinného pôvodu. Materiál nie je vybraný náhodne, ale s dôrazom na bezpečný čistiaci a harmonizačný efekt a na základe vlastností konkrétnej rastliny, esenciálneho oleja, rastlinného oleja, ílu - skrývajú potenciál prospešný pre určitý typ pleti, alebo majú charakter univerzálny a adaptogénny - vyrovnávajúci, uvádzajúci do harmonického stavu - pre akýkoľvek typ pokožky a pre množstvo problémov súvisiacich s pleťou. Podstatou čistiacich produktov biokozmetiky je fakt, že nie sú násilné, nesnažia sa problém potláčať. Napriek tomu sú mocné a schopné navodiť stratenú rovnováhu a odstrániť problém.

Medzi dôležité vlastnosti esenciálnych, rastlinných olejov, hydrolátov, macerátov a ďalších rastlinných extraktov patrí pôsobenie:

 • antimikróbne, dezinfekčné
 • protizápalové a upokojujúce
 • sceľujúce (hojivé), regeneračné
 • povzbudzujúce mikrocirkuláciu pokožky a tonus
 • sťahujúce (póry) a vyhladzujúce
 • osviežujúce, hydratačné (v zmysle povzbudenia vlastnej schopnosti kožných buniek regulovať hladinu vlhkosti pokožky)
 • jemne exfoliačné a zjemňujúce
 • nečistoty rozpúšťajúce - rastlinné oleje ako skvelý príklad (samotná voda nie je schopná rozpustiť tuk s nečistotami, ale olej áno!)

Príklady organického a prírodného materiálu použitého v produktoch biokozmetiky určenej na čistenie pleti: množstvo esenciálnych olejov (citrón, mäta, ylang-ylang, klinček, levanduľa, ruža...), rastlinné oleje a maceráty určené všetkým typom pleti vrátane mastnej! (ľubovník bodkovaný...), hydroláty ako súčasť čistiacich produktov (hloh, ruža damascénska...), pomarančový extrakt, aloe vera, zelený čaj - v podobe micelárnej vody. Tiež BioEcolia® cukor - prelomová surovina, klinicky testovaná, ochraňuje ph pokožky, podporuje prirodzenú mikroflóru a bráni rastu škodlivých mikroorganizmov. Posiluje prirodzenú obranyschopnosť pokožky - pleť ostáva zdravá a bez problémov.

Tu nájdete  konkrétne produkty biokozmetiky určenej na kvalitné a príjemné čistenie pleti.


Pripravujeme: V duchu článku o čistení pleti biokozmetikou -  "Tonizácia a biokozmetika", "Nočný život pleti a biokozmetika"...

Niečo na čítanie

Neroli - kvet pomarančovníka horkého

Neroli - kvet pomarančovníka horkého

...nesie meno talianskej princeznej, ktorej každý krok bol sprevádzaný vôňou Neroli... (Citrus aurantium var. amara)

Medovka lekárska

Medovka lekárska

"Elixír života" ako ju nazval slávny Paracelsus... (Melissa Officinalis)

Marhuľové jadrá - rastlinný olej

Marhuľové jadrá - rastlinný olej

"Tekuté slnko" - za studena lisovaný čistý rastlinný olej (Prunus armeniaca) - pre žiarivú pokožku...

Harmanček rímsky

Harmanček rímsky

Rastlinka egyptského boha Slnka... (Anthemis nobilis)