Úvod / Články / O prírodnej, organickej / bio kozmetike
Tlačiť

O prírodnej, organickej / bio kozmetike

Prečo používať biokozmetiku? V čom spočíva hodnota bio zloženia organických produktov? Ako rozoznať kvalitnú a naozajstnú biokozmetiku od marketingových trikov?...
Nech sa páči, odpovede k FAQ:

O prírodnej, organickej / bio kozmetike

1. Prečo používať biokozmetiku?

 • lebo naša pokožka a telo biokozmetiku majú radi - organická kozmetika jednoducho robí krásnu pleť!
 • lebo jej zloženie je pre naše telo prirodzené
 • lebo biokozmetika neohrozuje naše dlhodobé zdravie ani prostredie okolo nás
 • dávame pozor na to, čo jeme - naniesť niečo na pokožku znamená pre náš organizmus to isté...

2. Ako funguje organická kozmetika?

Kvalitná biokozmetika nie je agresívna, a to ani v prenesenom zmysle – nepotláča problém, ale snaží sa prirodzene obnoviť rovnováhu pleti a podporiť  jej vlastnú silu regenerovať a chrániť.

3. Ako sa vyznať v pojmoch?

     Tzv. Prírodná kozmetika – Je mnoho zavádzajúcich informácií o prírodnej kozmetike! Bohužiaľ, používanie slovíčka "prírodné" nie je upravené žiadnym zákonom! Mnohé produkty takto označené sotva obsahujú niektoré látky prírodného pôvodu, avšak žiaľ nie je tu stanovené žiadne pravidlo, ktoré by hovorilo napríklad o percentuálnom zastúpení nejakej prírodnej látky v celkovom zložení produktu. V praxi to vyzerá tak, že nejaká kozmetika má v obsahu či reklame uvedené, že je „prírodná“, že obsahuje „rastlinné výťažky“ , že niečo je "prírodne identicke" (iným slovom umelé) ... – avšak obsah prírodných látok je minimálny, priam symbolický (sotva 0,5 %!) uprostred syntetického základu. Skutočný prínos takejto tzv. „prírodnej“ kozmetiky je zanedbateľný a slovo  "príroda“ sa tu používa najmä ako marketingový ťah a pasca na zákazníka. Preto si dôkladne preverte to, čo vám budú ponúkať ako "prírodnú kozmetiku" v rôznych stánkoch, katalógoch, e-shopoch, na pultoch predajní i lekární a pod... Nenechajte sa oklamať "kvitnúcim" obalom plným rastliniek, ani heslami sľubujúcimi exotické bylinky z konca sveta...  -  to nie je záruka kvalitného obsahu.

     Prírodná kozmetika – ozajstná seriózna prírodná kozmetika obsahuje suroviny výlučne prírodného rastlinného a minerálneho (napr. hliny v pleťových maskách) pôvodu: rastlinné výťažky, oleje a esencie, bez pridaných syntetických chemických látok, bez parabenov, látok ropného pôvodu... (viď ďalej). Čisto prírodné suroviny sú jemné a ohľaduplné k pokožke a šetria životné prostredie. A ako sa líši prírodná kozmetika od organickej/bio kozmetiky?

    Organická kozmetika – alebo aj bio kozmetika okrem toho, že je kozmetikou tiež skutočne prírodnou, musí spĺňať určité prísne podmienky, podľa ktorých je certifikovaná. Tu sú už navyše sledované úplne všetky faktory, ktoré s rastlinou/surovinou súvisia - spôsob pestovania, samotná pôda, zber úrody, uskladnenie, spracovanie, výroba bio produktu, obaly... Jednoducho súbor veľmi prísnych pravidiel a kontroly. Mnoho krajín má svoje nezávislé organizácie, ktoré stanovujú a kontrolujú kritériá na udelenie certifikátu označujúcom bio produkt, preto vám ponúkame zhrnutie pravidiel, ktoré platia pre organickú/bio kozmetiku všeobecne (a ktoré rešpektuje napr. už celosvetovo uznávaná organizácia a certifikáty ECOCERT):

 • Suroviny sú pestované organickým, ekologickým spôsobom (bez použitia umelých hnojív, pesticídov, herbicídov, hormónov, antibiotík a iných toxických látok).
 • Organický pôvod sa týka rastlinných prísad, ale aj vody, či vedľajších živočíšnych produktov (med) v obsahu produktu. Tiež pôda, kde sa pestujú rastliny musí byť vyčistená od chemických prísad.
 • Zákaz používania syntetických látok, látok ropného pôvodu, geneticky modifikovaných surovín, syntetických farbív a parfumácií – pozri nižšie.
 • Spracovanie surovín prebieha ohľaduplne k ekosystému a ľudskému zdraviu
 • Prípravky nesmú byť testované na zvieratách
 • Obaly sú recyklovateľné a biologicky odbúrateľné
 • Prírodné a bio ingrediencie v konkrétnom výrobku musia byť zastúpené v konkrétnom percentuálnom množstve (aby ste si to vedeli predstaviť - napr. náš certifikovaný produkt Pleťové sérum Pranalixir obsahuje 100% ingrediencií prírodného pôvodu a z toho 87% ingrediencií je pestovaných organickým spôsobom).
 • Poznámka: netreba zabúdať, že niektoré rastlinky sa zbierajú vo voľnej prírode, a ako také nespĺňajú podmienku o organickom pestovaní a nemôžu byť preto certifikované. Stále sú však 100% prírodné, čisté a s ohromnými terapeutickými vlastnosťami a silou a sú neobyčajne vzácne svojim pôvodom
 • Certifikáty produktov biokozmetiky a aromaterapie v OrganicDay.

Zhrnutie: organická/biozmetika je prírodná, ale  prírodná nemusí byť organická.

4. Co je INCI? 

INCI  - (International Nomenclature of Cosmetic Ingredients = Mezinárodná nomenklatúra kosmetických prísad), skratka označuje presné zloženie konkrétneho výrobku uvedené na jeho obale. Látky sú zoradené podľa obsahového zastúpenia v danom výrobku od najväčšieho množstva po najmenšie (na koci zoznamu sa často nachádzajú esenciálne oleje, čo je pochopiteľné vzhľadom na bezpečné dávkovanie a ohromnú silu EO.). INCI vypovedá mnoho aj o prítomnosti rizikových látok v obsahu produktu. Prečítajte si stručný zoznam o rizikových látkach a ich pôsobení na organizmus.

Niečo na čítanie

Neroli - kvet pomarančovníka horkého

Neroli - kvet pomarančovníka horkého

...nesie meno talianskej princeznej, ktorej každý krok bol sprevádzaný vôňou Neroli... (Citrus aurantium var. amara)

Medovka lekárska

Medovka lekárska

"Elixír života" ako ju nazval slávny Paracelsus... (Melissa Officinalis)

Marhuľové jadrá - rastlinný olej

Marhuľové jadrá - rastlinný olej

"Tekuté slnko" - za studena lisovaný čistý rastlinný olej (Prunus armeniaca) - pre žiarivú pokožku...

Harmanček rímsky

Harmanček rímsky

Rastlinka egyptského boha Slnka... (Anthemis nobilis)