Úvod / Články / Dobré vedieť... / Bio kozmetika a rizikové látky
Tlačiť

Bio kozmetika a rizikové látky

O nebezpečných, syntetických a chemických látkach v kozmetickom priemysle...

Bio kozmetika a rizikové látky

V súčasnosti sa mnoho značiek chváli tým, že ich produkty neobsahujú notoricky známe parabeny a silikóny.  Nestačí! V skutočnosti totiž okrem menovaných škodlivín ide v pravej organickej kozmetike o celé zloženie úplne bez akýchkoľvek zdravie a životné prostredie ohrozujúcich látok. A navyše ak má biokozmetika účinkovať - nestačí, že neobsahuje to a to... musí obsahovať kvalitné a vhodne koncentrované ingrediencie!

Prečo kozmetický priemysel používa syntetické látky? Nuž ich  prvotné poslanie je myslené dobre – majú zabezpečiť určitú konzistenciu, viskozitu, príjemnú vôňu či farbu výrobku, ochrániť ho pred mikróbami, plesňou, sú nosičmi a rozpúšťadlami pre iné zložky, majú vytvoriť určitý efekt v samotnom obale aj na tele spotrebiteľa. Pre výrobcu a obchodníka v prvom rade ale znamenajú zisk, keďže sú lacným spôsobom, ako zabezpečiť spomínané žiadané vlastnosti. Dostanete teda len to, za čo si zaplatíte.  Na druhej strane poctivo vypestovať a starostlivo spracovať rastlinu so všetkými jej cennými zložkami a prínosom pre zdravie a krásu je omnoho náročnejšia a teda drahšia záležitosť.

Ale:
Syntetické chemické látky a látky ropného pôvodu nie sú pre ľudské telo prirodzené, nevedú k získaniu a udržaniu krásy a zdravia, mnohé nebadane, ale drasticky narúšajú štruktúru pleti a pokožka prichádza o svoju prirodzenú obranyschopnosť (napr. anti-age prípravky).  Cez pokožku sa dostávajú do nášho tela – krvného obehu, pritom ich účinky a bezpečnosť z dlhodobého hľadiska sú  stále neprebádané - ako si  s týmito cudzími látkami poradí naše telo?...  Môžu sa ukladať vo vnútorných orgánoch, spôsobovať zápalové procesy v tele, alergie a problémy... Iným slovom, ak aj nepôsobia priamo toxicky, majú schopnosť kumulácie v organizme.

V prísnom zozname ingrediencií organickej kozmetiky, bio kozmetiky nenájdete:

  •     látky ropného pôvodu (parafín....) - minimálne blokujú prirodzené funkcie pokožky a upchávajú póry
  •     silikóny - syntetické zlúčeniny, používajú sa, aby zjemnili štruktúru produktu. Nie sú biologicky odbúrateľné, zbytky sa hromadia v pokožke, na vlasoch - dôsledkom je strata vitality, či objemu a   lesku vlasov.
  •     parabeny - chemické konzervanty,  dráždivé účinky na pleť, môžu byť spúšťačom alergií
  •     propylenglykol – bežné syntetické rozpúšťadlo (napr. aj rastlinného materiálu) v kozmetike, dáva sa do súvisu s alergiami.
  •     PEG – polyethylenglykol - skupina syntetických zlúčenín, čistiaca a stabilizačná funkcia
  •     parfemácia - pridáva sa kvôli vôni produktu a je to mix prírodných esencií a syntetických zlúčenín. V bio produktoch ale nájdete výlučne prírodné esenciálne oleje.
  •     ftaláty – vplyv na endokrinný systém, poškodzovanie vnútorných orgánov, vplyv na plodnosť (ako súčasť parfemácie)
  •     suroviny získavané z mŕtvych zvierat  (napr. kolagén – jeho veľké molekuly upchávajú póry)
  •     GMO – geneticky modifikované suroviny
  •     EDTA, DMDM, fenoxyethanol - dráždivé účinky na kožu

Dovolili sme si vás upozorniť na niektoré bežne používané a v mnohých prípadoch rizikové látky, našim cieľom ale rozhodne nie je vyvolávať vo vás negatívne pocity. Želáme si, aby ste sa tešili spolu s nami z toho najlepšieho, čo nám Príroda daruje, a čo rozhodne nájdete v produktoch OrganicDay...

Niečo na čítanie

Neroli - kvet pomarančovníka horkého

Neroli - kvet pomarančovníka horkého

...nesie meno talianskej princeznej, ktorej každý krok bol sprevádzaný vôňou Neroli... (Citrus aurantium var. amara)

Medovka lekárska

Medovka lekárska

"Elixír života" ako ju nazval slávny Paracelsus... (Melissa Officinalis)

Marhuľové jadrá - rastlinný olej

Marhuľové jadrá - rastlinný olej

"Tekuté slnko" - za studena lisovaný čistý rastlinný olej (Prunus armeniaca) - pre žiarivú pokožku...

Harmanček rímsky

Harmanček rímsky

Rastlinka egyptského boha Slnka... (Anthemis nobilis)